Symbolem dnešní moderní doby je digitalizace. Papírová forma propagace je na ústupu a pozvolna jí zcela nahrazují různé webové prezentace. Jednou z nich je i webová stránka. Ať už nabízíte služby, nebo prodáváte zboží zákazníkům věřte, že webová stránka je vizitkou, která může podstatně zvýšit poptávku.

Tento nárůst se pak výrazně projeví ve formě pozitivního dopadu na vaše příjmy z podnikání. To zní skvěle, že? Jenže vy nejste žádní vývojáři, abyste si nakódovali web.

Zároveň nedisponujete velkým rozpočtem, a proto drahé webovky na míru nepřipadají v úvahu? Řešením tohoto problému může být jednoduchý redakční systém, který zvládne ovládat i počítačový amatér, avšak ne každý dokáže vytvořit kvalitní a konverzí web. Seznámíme vás s tím, co to je WordPress, jaké jsou jeho výhody a pro koho se nejvíce hodí.

Redakční systém, který zvládne každý

Nejprve si pojďme přiblížit, co to je WordPress. Pro ty, co se ve světě internetu moc nepohybují se ve zkratce jedná o nástroj, pomocí kterého vytvoříte webovou stránku během pár minut a to i bez znalosti kódování.

Díky intuitivnímu ovládání se redakční systém WordPress těší velké oblibě, která ani po aktualizacích systému nepolevuje. Tvorba webu na WordPressu je opravdu jednoduchá a navíc zdarma. Redakční systém WordPress je totiž veden jako open source systém pod licencí GPLv3.

E-shop nebo webové stránky?

Redakční systém WordPress byl na začátku vytvořen především pro tvorbu blogu. Jeho neustálý vývoj a změny ve zdrojových kódech softwaru však umožnili to, že se stal redakčním systémem, pomocí kterého si můžete i vy sami vytvořit kvalitní webovou stránku. A nejen to. WordPress zvládne také jednoduchý e-shop, rezervační portál, nebo třeba web s nabídkou video kurzů.

Tvorba webových stránek ve WordPressu - Jeho hlavní výhody

WordPress a jeho výhody

Hlavní výhodou tvorby webu na WordPressu je to, že nemusíte být IT profík, abyste s ním zvládli pracovat. Díky tomu, že jde o otevřený systém, který se neustále vylepšuje a aktualizuje, existuje mnoho doplňků jako jsou pluginy, nebo widgety, pomocí kterých můžete šablonu přizpůsobit vašim potřebám webu. Jaké jsou další výhodu redakčního systému WordPress?

  • je zdarma a dostupný všem
  • můžete si ho přizpůsobit k vašim potřebám díky pluginům a widgetům
  • WordPress nabízí širokou škálu různých typů šablon
  • instalace je nenáročná a velice rychlá
  • orientace a práce s WordPressem je intuitivní a zvládne ji i laik
  • návody a pomoc jak pracovat s redakčním systémem jsou lehce dohledatelné na internetu
  • WordPress nemá problém s multimediálním obsahem, který potřebujete dostat na váš web
  • redakční systém WordPress je v češtině, nemusíte si tedy složitě překládat anglická slovíčka

Má WordPress nějaké nevýhody?

Dokonalost neexistuje, a proto není divu, že se nějaké ty nevýhody na WordPressu najdou. Zaměřili jsme se na ty, které uživatele nejčastěji uvádějí. S čím počítat a co si rozmyslet před tím, než se rozhodnete pro redakční systém WordPress?

WordPress je otevřený systém, takže je o to náchylnější k možným hackerským útokům, nebo spamům. Jak tomu předejít? Pravidelně si web zálohujte a pravidelně systém aktualizujte, abyste snížili riziko napadení vašeho webu. Je také zapotřebí nastavit na webech určité zabezpečovací prvky.

Rychlost a responzivita webových stránek může být narušena instalací nadměrného množství pluginů a jiných doplňků do šablony. Vždy volte jen ty nejpotřebnější a zbytečně web nepřehlcujte. Stránka s pár pluginy bude rychlejší a navíc se v ní uživatelé budou rychleji orientovat.

Stránky si sice můžete dokázat vytvořit své pomoci, ale v nezkušených rukou, web nebude ve větší pravděpodobnosti vyladěný tak, aby byl skutečně funkční a vydělával. Využijte mých služeb a nechte si vytvořit kvalitní web, který vám bude vydělávat a ušetříte spoustu času.

Tvorba webu na WordPressu aneb jak to vypadá v reálu?

WordPress je čím dál více využíván, díky jednoduchosti pro uživatele a tvorbě, než kódovým procesem. Možná budete překvapeni, ale na WordPressu takzvaně jedou dokonce velmi známé weby. Z českých je to například časopis Level, PID, nebo portál Svět Androida.

Ze zahraničních je to třeba televizní stanice BBC America, Walt Disney Company, nebo Mercedes-Benz. Velmi časté je využití redakčního systému WordPress jako takzvanou microsite, jako doplněk s články, nebo informacemi pro zákazníky. Jak takový web postavený na WordPressu vypadá?

Reference - Vychutnejsijizdu.cz

Reference - Cestakpochopeni.cz

Reference - vyzivovykonzultant.cz

Jak nainstalovat WordPress?

Nainstalovat redakční systém můžete hned dvěma způsoby. První a zároveň velmi jednoduchá varianta je přihlásit se do svého webhostingu a v administraci si můžete pomocí pár kliknutí WordPress nainstalovat. Druhá varianta je o něco složitější, ale zároveň může být bezpečnější.

Soubory si nahrajete pomocí FTP klienta na webhosting a až poté je instalujete. Při tomto postupu nezapomeňte vyplnit nutné informace o doméně, nebo název webu, pozor však na překlepy, které by mohly překazit hladký průběh instalace.

TIP: Pokud to myslíte s vašim podnikáním skutečně vážně a chcete mít efektivní webové stránky, rozhodně nikdy nevytvářejte webové prezentace na doménách a hostingu, které jsou dostupné zdarma. Hosting zdarma bude pomalý a vše se vám tam nevejde a doménu zdarma získáte pouze 3. řádu, která vypadá takto: názevfirmy.nazevhostingu.cz. Nebudete mít nikdy vše pod kontrolou a v nejhorším případě můžete o vše přijít.

Kdy zvolit WordPress nebo web na míru?

Stále se nemůžete rozhodnout, jestli zvolit tvorbu webu na WordPressu, nebo zvolit jiné poskytovatele jako je Shoptet, nebo Mioweb? To opravdu záleží na tom, co chcete, aby vaše stránky uměly a co od nich očekáváte. Pokud chcete nabízet vaše služby a webová stránka má být jen virtuální vizitkou, určitě vám postačí šablona z WordPressu. Jestli ale máte v plánu provozovat e-shop, který je náročnější na skladbu a doplňky webu, není špatné využít speciálně sestavených programů pro tvorbu eshopů Prestashop.

WordPress samozřejmě umí založit i e-shop, ale při velkém množství produktu už je nedostatečný. Tvorba webů na míru je vhodná pro složité weby, které jsou náročné nejen na funkce, ale také na zabezpečení. Především weby na míru jsou tvořeny tak, aby byly skutečně funkční.

OSOBNÍ ZKUŠENOST: Měl jsem nemálo klientů, kteří si sice vytvořili webové stránky svépomoci, ale nic jim nevydělal a tvrdili, jak jsem webovky nevyplatí. Doktor umí léčit, Webmaster umí tvořit webové prezentace. Webové stránky mají určité pravidla, měly by obsahovat dobře napsané texty ať fungují, jako online obchodník, který umí vydělat peníze, musí mít tzv. SEO, by se web vůbec uchytil ve vyhledávačích, apod… Tohle doktor nebude vědět, i když je sebevíc vzdělaný, tak jako webmaster nebude vědět, proč má například bolesti srdce, dokud nedojde k lékaři.

Redakční systém WordPress: časté dotazy

  1. Co to jsou pluginy a widgety?

Tvorba webu na WordPressu by se neobešla bez pluginů a widgetů. Jsou to doplňky, které rozšiřují možnosti a funkcionalitu webu. Co si pod tím představit?

Jde například o funkce typu počítadlo návštěv, kontaktní formulář, nebo tlačítko pro sdílení na sociálních sítích. Widgety naopak pomáhají přizpůsobit web vašim potřebám. Typický widget vám dovolí umístit třeba tlačítko menu do postranního panelu, banner, nebo další prvky na různá místa webu.

  1. Jak můžu změnit vzhled webu na WordPressu?

To, jak váš finální web bude vypadat závisí na tom, jakou šablonu si v redakčním systému vyberete. Grafická šablona obsahuje všechny důležité prvky pro vzhled stránky. Určuje, jaké bude rozložení stránky, kde bude postranní banner, nebo třeba jaký typ písma bude použitý v nadpisech, nebo tělu textu.

Samozřejmě, že jsou šablony vyladěny tak, aby byly uživatelsky příjemné a barevně sladěné. To je také velkou výhodou WordPressu. Nemusíte trávit hodiny nad designem vaší stránky. Základní šablony jsou dostupné zdarma.

Pokud toužíte po něčem lepším a potřebujete, aby stránka vypadala profesionálně, můžete sehnat mnoho typů sofistikovaných šablon za poplatek. A to přímo ve administrativním rozhraní, nebo jako nabídku na specializovaných stránkách, jako je například Themeforest.

  1. Kde najdu pomoc s tím, jak správně pracovat s WordPressem?

Jak jsme už zmínil, tak tento redakční systém je otevřený. To znamená, že je nejen dostupný všem, ale především do něj mohou libovolně přispívat svými kódy i další vývojáři.

A protože je celosvětově velmi oblíbený, informací a rad najdete opravdu spoustu. Asi nejlepší informace můžete zjistit na různých fórech zaměřených na WordPress, ve Facebookových skupinách, nebo také na YouTube.

Webová stránka za pár minut? To je WordPress

Už dávno neplatí, že webová stránka je uzavřený složitý systém, který zvládne editovat pouze jeden IT specialista. Díky WordPressu si můžete snadno vytvořit web, který je flexibilní a navíc si ho můžete lehce přizpůsobit vašim potřebám. Hlavně se mi osvědčil WordPress u zákazníků, pro které je jednodušší správa webové stránky, právě díky administraci.

A pokud byste si nevěděli rady, jak na to, mnoho informací jak používat WordPress najdete na webu. S pomocí video návodů na YouTube si můžete velmi rychle sestavit web v pohodlí domova, který bude mít vše, co potřebujete.